Historie Záboje
Ohlédnou se zpátky je kolikrát velice zajímavé. Jsme rádi, že se můžeme pochlubit historickými fotografiemi našeho pěveckého spolku. Vraťte se s námi zpátky časem…
PS Záboj je nejstarším spolkem v Pelhřimově.
Vznikl v době obrovské celonárodní vlny vlastenectví, kdy vznikaly nespočetné spolky na podporu českého jazyka. Zásluhu na vzniku Záboje měli hlavně učitelé Karel Matějka a Václav Petrů, pozdější ředitel pelhřimovského gymnázia. Právě oni založili a také vedli první sbor.
Oficiálně byla činnost spolku schválena v červnu roku 1862, tedy právě před 160 lety.
Významnou událostí pro spolek bylo téhož roku vysvěcení spolkového praporu, který pro Záboj namaloval sám Josef Mánes a na kterém je i motto spolku: „Zpěvem k srdci, srdcem k vlasti“.
V současnosti je prapor uložen v Muzeu Vysočina a čeká na restaurování.
Své jméno získal spolek podle bájného bojovníka a hrdiny Záboje – postavy z Rukopisu Královédvorského, který byl symbolem statečnosti a vlastenectví.
Nově vzniklý spolek byl velmi aktivní a účastnil se všech významných událostí, mezi jinými i položení základního kamene Národního divadla.
Původně byl Záboj pouze mužským sborem, později začal přijímat i ženy, což umožnilo rozšíření repertoáru.
Asi největší rozmach spolku nastal mezi oběma válkami, kdy Záboj čítal 160 členů činných v mužském a ženském sboru, ale také v orchestru spolku.
V poválečném období, po určitém útlumu, byla činnost spolku opět oživena, ovšem ne nadlouho. Na začátku 50. let byl komunistickým režimem Záboj, podobně jako ostatní spolky, rozpuštěn.
I po zrušení spolku se však našli nadšenci, kteří našli cestu ke zpěvu a založili „Pěvecké sdružení učitelů“, které se brzy rozrostlo a dosáhlo výborné úrovně.
V roce stého výročí jeho založení, tedy v roce 1962, pak spolek získal zpět své jméno Záboj a jeho činnost pak již nikdy nebyla přerušena.
Za celou dobu trvání se ve spolku vystřídalo nesčetně zpěváků, muzikantů a více než 25 dirigentů - vzpomeňme alespoň jména jako Jaroslav Dobrodinský, Josef Škoda, Václav Nouza nebo Vlasta Veselá.
V novodobé historii spolku nastal velký zlom po sametové revoluci v roce 1989, která otevřela sboru možnosti cestování a úspěšného koncertování v zemích jako je Rakousko, Holandsko, Chorvatsko, Švédsko, Itálie či Španělsko. Sbor také navázal úspěšnou spolupráci s některými sbory v těchto zemích, např. V Hungenu nebo Waddinxveenu.
Na domácí půdě se sbor účastnil četných festivalů, koncertů a přehlídek a v rámci Pelhřimova pořádá pravidelné vánoční a jarní koncerty. Za svou činnost získal Záboj v roce 2009 Cenu města Pelhřimova v kategorii Mimořádné zásluhy o rozvoj města.
Až do roku 2019 v rámci spolku působil i samostatný mužský sbor a po nějakou dobu také dětský Zábojáček. Postupně ale členů mužského sboru i Zábojáčku ubývalo, a tak v současnosti působí Záboj pouze jako smíšený sbor pod vedením pana sbormistra Petra Žáka.